Bu hafta vizyona girenler- 24 Mayıs

Çabuk Ve Coşmuş 6 (Fast & Furious 6)

Serinin altıncı filmi olan Seri ve Şahlanmış 6 (Fast & Furious 6)’nın yönetmenliğini Justin Lin üstleniyor. Başrollerinde Vin Diesel, Paul Walker ve Dwayne Johnson’ın yanısıra Michelle Rodriguez, Luke Evans, Gina Carano, Jordana Brewster ve Gal Gadot’nun da rol aldığı maceranın son bölümünde Dom, Rio soygunundan sonra dağılan takım üylerini ve onların eski düşmanlarını tek bir mafyayı alt etmek için bir araya getiriyor. Bir De Luke’un öldü sandığı eski aşkı Letty, bir çete lideri olarak karşılarına çıkıyor… Kamera ardında büyükçe bir ekiple hayata geçen film, bu bölümde minimum süper lüks arabalar değin ateşli silahlarla da öne çıkıyor.

Günlerin Köpüğü (L’Ecume des jours)

Sil Tekrar (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) ve Rüya Bilmecesi (The Science of Sleep) filmleriyle belli Michel Gondry’nin bu son filmi Günlerin Köpüğü, Boris Vian’ın aynı isimli meşhur romanı sinemaya uyarlandı. 1946 tarihli bir aşk romanı olan Günlerin Köpüğü, Colin ve Chloe isimli çift evlendikten daha sonra yaşadıkları ilginç hikayeyi anlatıyor. Filmde Chloe rolünde Audrey Tautou, Colin rolünde ise Romain Duris rol alıyor. Yönetmen Michel Gondry romanla ilk tanışmasının buluğ çağı çağında erkek kardeşinin tavsiyesiyle olduğunu söyleyerek, ”Bu kitapta sevdiğiniz insanı kaybettiğiniz bir öykü anlatılıyor, yönetmen olmadan önce de bununla ilgili kafamda beliren tüm renklerin yerini siyah beyaza bıraktığı bir dünyaydı” yorumunu yapmıştı.

Evde (Dans la maison)

32. İstanbul Film Festivali’nin Akbank Galaları bölümü kapsamında gösterilen François Ozon’un filmi Evde (Dans la maison) geçtiğimiz yıl San Sebastian En İyi Film, En İyi Devamlılık ve Toronto Fipresci Ödüllerini almıştı. Başrollerinde Fabrice Luchini, Ernst Umhauer ve Kristin Scott Thomas’ın olduğu film bir İspanyol piyesinden adapte edilmiş. François Ozon uyma ilgili olarak şöyle diyor: ” Piyesi okur okumaz dolambaçlı olarak işimden yani sinemadan konuşmanın potansiyelini farkettim “

Bir Şarkının Ardından (Searching for Sugar Man)

32. İstanbul Film Festivali’nin NTV Belgeli Kuşağı zarfında gösterilen Bir Şarkının Arkasından (Searching for Sugar Man) Güney Afrika’da bir bağımsızlık simgesine dönüşen Rodriguez’in peşine düşüyor. Belgesel türündeki filmin yönetmenliğini Malik Bendjelloul üstleniyor. 70’li yılların bir müzik efsanesine dönüşen Detroit’li bir lokal müzisyenin olan Sixto Rodriguez’in efsaneleşme ve ortadan kaybolma sürecini işleyen belgeselin başrollerinde Sixto Díaz Rodríguez, Stephen Segerman ve Dennis Coffey yer alıyor.

Vazgeçmem Senden (Celeste and Jesse Forever)

Başrollerinde Rashida Jones, Andy Samberg ve Elijah Wood’un olduğu Vazgeçmem Senden (Celeste and Jesse Forever) bu sene yapılan !f İstanbul Egemen Film Festivali’nde gösterilmişti. Celeste ve Jesse’nin ilişkisi üzerinden, en iyi evliliklere, en sağlam arkadaşlıklara bile sinsice dadanan iktidar ilişkileri hakkındaki filmin yönetmeni ise Lee Toland Krieger. Filmin senaryosunda her ikisi de daha çok aktör olarak belli Rashida Jones ve Will McCormack’ın imzaları bulunuyor.

Kollarımda Kal (À cœur ouvert)

Yönetmenliğini Marion Laine’in yaptığı Kollarımda Kal (À cœur ouvert)’da Mathias Enard’ın Remonter L’orénaque adlı kitabından esinlenilmiş. Başrollerinde Juliette Binoche, Edgar Ramírez ve Hippolyte Girardot’nun olduğu filmde on takvim evli Mila ve Javier’in bebek sahibi olacaklarını duyduktan daha sonra değişen hayatları anlatılıyor. Kollarımda Kal, Fransız oyuncu Marion Laine’nin yönetmenliğini üstlendiği ikinci uzun metrajlı filmi.

Sadece Aşk (Den skaldede frisør)

Susanne Bier’in yönetmenliğini üstlendiği Yalnızca Aşk (Den skaldede frisør) romantik komedi türünde bir yapım. Başrollerinde Pierce Brosnan, Trine Dyrholm ve Molly Blixt Egelind’in olduğu film, kanser tedavisi esnasında saçlarını kaybeden ve ardından kocasının bir başkasıyla ilişkisi olduğunu öğrenen İda’nın hikayesine odaklıyor. İrlandalı aktör Pierce Brosnan filmdeki oyunculuğu ile uyarı çekiyor.

Mecbur Radikal (The Reluctant Fundamentalist)

Ilk Önce 2012 Venedik Festival’inde gösterilen Mecburi Radikal (The Reluctant Fundamentalist)’in yönetmenliğini Mira Nair üstleniyor. Başrollerinde Riz Ahmed, Kate Hudson ve Liev Schreiber’in yer aldığı film Wall Street ve Amerikan rüyasının beklediğimiz veya düşündüğümüzün tersine o pembe ve düş dolu görünümünün ardında sahiden bir fazla vazgeçiş ve geride bırakmayı gerektirdiğini, gerçekte bu başarının bir çok şeyi de kaybetmek olduğunun üzerinde duruyor.

Kral Yolu-Olba Krallığı

Yerli üretim bir olağanüstü çocuk filmi olan Kral Yolu-Olba Krallığı Türkiye’nin birincil “Türk Çocuk Sinema Filmi” olarak lanse ediliyor. Yönetmen koltuğunda Serli Seta Nişanyan’ın oturduğu film, anne babası kazıbilimci olan Deniz’in kazı alanından antik bir haritayı çalması ve ekibini toplayarak karanlık mağralarda geçen bir maceraya atılmasını beyazperdeye taşıyor. Senaryosunu Derya Kaya’nın yaptığı filmde ilk oyunculuk deneyimlerini yaşayan çocuk kadrosunun yanı sıra Murat Soydan, Arda Esen, Nilgün Belgün, Doğa Rutkay ve Yonca Evcimik gibi oyuncular da yer alıyor.

beyazperde.com

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir