Bu hafta vizyona girenler- 5 Temmuz

Maskeli Süvari

Butch Cavendish, Barbar Batı eyaletlerinde nam salmış azılı bir hayduttur ve çetesiyle işlediği cinayetler, yıllardır sürdürdüğü işkence nedeniyle idama hükümlü olmuştur. Tren yolu başlangıç töreninde halka ‘armağan’ olarak asılmasına karar verilmiştir, fakat onu kasabaya içeren tren vagonundan kaçmayı başarır. Peşine takılan bölge süvarilerini ise pusuya düşüren Cavendish’in önünde şu anda kimse kalmamıştır. Kendisini adalete adamış, gizemli maskeli bir süvari ve yüzü ‘savaş’ boyasıyla astarlı Kızılderili Tonto dışında…

Ilk Olarak 1930’lu yıllarda ABD’de bir radyo programında ortaya meydana çıkan Maskeli Süvari karakteri sonradan televizyon dizisi ve sinema filmleriyle ete kemiğe bürünmüştü. Bu son Maskeli Süvari Sınıfı filmde Kızılderili ruhani savaşçı Tonto’yu Johnny Depp canlandırırken, hukuk adamlığından süvariliğe geçiş yapan John Reid’ı ise Armie Hammer canlandırıyor. Birbirlerine ters iki karakterin, kanunsuzluk ve açgözlülükle savaşmak için bir araya geldiği macerayı ise Karayip Korsanları serisine imza atan Gore Verbinski üstleniyor.

New York’ta 2 Gün

2007 yılında çekilmiş Paris’te 2 Gün filminde Marion ve Jack, ilişkilerini yenilenmek için iki günlüğüne Paris’in yolunu tutuyorlardı. New York’ta 2 Gün ise yıllar daha sonra ilişkilerini devam ettiremeyen ikilinin Marion kısmını ele alıyor. Mingus ile New York’ta oldukça mutlu bir birlikteliği olan Marion, ailenin öteki fertleri tarafından sürekli rahatsız edilmektedir. Bir gün Marion’un ‘fazla’ çakır keyif babası, sek s düşkünü kız kardeşi ve onun sevgilisi çifti New York’ta ziyaret etmeye karar verir. Mingus ve Marion’un kedileriyle refah içinde süren beraberlikleri garip sınamalardan geçecektir. Zira Amerika’ya gelen bu Fransızların ırkçı tutumlarının yanı sıra cinsellikte sınır tanımamazlıkları da bambaşka bir dert olacaktır.

Before Sunrise/Before Sunset’in unutulmaz oyuncusu Julie Delpy’nin yazdığı yönettiği ve oynadığı New York’ta 2 Gün, Avrupalılar ile Amerikalıların farklarını onları tek bir eve sıkıştırarak gözler önüne sermeye çalışıyor.

Cinnet

Bir adam karısı ve çocuklarıyla sakin bir ormana, birkaç günlüğüne tatile gider. Her şey alışılagelmiş bir seyirde ilerlerken, umulmadık bir misafirin gelmesiyle şaşkınlığa uğrar. Zamanda bir aylaklık oluşur ve adam bilincini kaybedip kendinden geçer. Bilinci yerine geldiğinde ise az önce ne olduğunu anlayamamış bir halde kendini ailesinden farklı bulur. Karısı ve çocuklarını aramak için yola koyulduğu sırada ormanda değişik yerlere gömülmüş alarm saatleri bulmaya başlar ve ailesini canlı görmek istiyorsa zamanla yarışması gerektiğini anlar. Bu süreçte ise kan ve cesetler ortaya çıkmaya başlar. Bütün bunlar olup biterken, ormanda bu umulmadık olaylarla bağlantısı olabilecek, tatile çıkmış bir diğer aile daha vardır.

The Forbidden Door’un yönetmeni Joko Anwar göre yazılıp yönetilen gerilim filminin başrollerini Rio Dewanto, Hannah Al Rashid ve Aridh Tritama paylaşıyor.

Sadece Tanrı Affeder

Nicolas Winding Refn ve Ryan Gosling’in Drive filminden sonraki yeni projeleri olan Only God Forgives, aksiyon ve şiddet doymuş bir intikam hikayesi olarak nitelendiriliyor.

On yıl önce bir ceza işleyen Julian, şimdilerde sürgündedir ve Bangkok’ta yaşamaktadır. Burada görünen o ki kardeşi Billy ile birlikte bir boks klübü işletmekte olan Julian, başlıca gelirini buradan yürüttüğü uyuşturucu ağından kazanmaktadır. Güzel zamanlar, Billy’nin genç bir kızı öldürmesiyle sona erer. Zira Billy de kendini Bangkok sokaklarını temizlemeye adayan gizemli intikam meleği Chang tarafından öldürülmüştür. Olayların bu raddeye gelmesi ailenin güzel ve tahammülsüz annesi Crystal’ı da devreye sokar. Crystal’ın kışkırtmalarıyla intikam almaya karar veren Julian, kardeşini öldürenlerin peşine düşerek intikam arayışına çıkar. ‘İntikam meleği’ni niyet aldığı bu savaş, başta sadece iki kişinin yer alacağı, sonrasındaysa sadece bir tanesinin hayatta kalabileceği türden olacaktır…

Acele Arama

Jordan, 911 Acil yardım hattında santral görevlisi olarak çalışan bir kadındır. Bir gün merkezi arayan genç bir kız sesi, evine cebren giren biri olduğunu ve hayatının tehlikede olduğunu söyler. Jordan, ekipler evi tespit edip kızı kurtarmaya gidene dek telefonda katili oyalamaya karar verir. Tüm çabalarına karşın Jordan başarısız olur ve Genç kız hayatını kaybeder. Oysa olayın arka planı daha karmaşıktır. Bu ceza ve birbirini takip eden olayların bir süratli katilin işi olduğu ortaya çıkar. sırası gelmişken yaşadığı kabustan nedeniyle Jordan’ın psikolojisi iyice başaşağı olmuştur. Aradan vakit geçer ve 911’e “Kaçırıldım, lütfen beni kurtarın!” diye yalvaran başka bir yardım çağrısı kazanç. Çağrıyı devralan Jordan bu defa kızı sağ salim kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya kararlıdır…
Televizyondaki gerilim türündeki işleriyle tanıdığımız Brad Anderson’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Halle Berry yer alıyor.

Süperstar

Bir geri mutasyon merkezinde çalışan ve banal bir adam olan Martin, bir sabah uyandığındığında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını ayrım eder. İşe gitmek için yola koyulan adam, metroda kendisiyle tanışmak, resim çektirmek ya da imza edinmek isteyen insanlarla karşılaşır. Karşılaştığı durumu şaka ya da komik bir rastlantı olarak nitelendiren Martin, kısa bir vakit sonra televizyonlarda ve internette kendi fotoğraflarıyla karşılaşmaya ve hakkında yazılar okumaya başlar. Martin ülke çapında meşhur biri olmuştur ve bunun farkında olmayan tek birey odur! İşin garip yanı meşhur olabilecek minicik bir yeteneğinin olmadığını ispatlamaya çalışır lakin itiraz ettikçe daha da meşhur biri haline gelir. Martin başına gelen bu olağandışı olayın aşağı yatan gizemi çözmeye çalışacaktır.

Xavier Giannoli’nin son işi olan yapım, toplumun şan algısına dem vurarak bunda payı olan sosyal medyaya selamlama göndermeyi de dikkatsizlik etmiyor. Başrol Süperstar’ı ise Kad Merad canlandırıyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir