Bu hafta vizyona girenler- 8 Mart

Muhteşem ve Kudretli Oz (Oz: The Great and Powerful)

Yazdığı çocuk kitapları ile ünlenen Amerikalı yazar L. Frank Baum’un Türkçe de dahil 50’den fazla dile çevrilmiş olan “Oz Büyücüsü” kitabını bilmeyen yoktur. Daha önce canlandırma, çizgi film olarak televizyona ve sinemaya aktarılan, video oyunlarına uyarlanan Oz Büyücüsü bu sefer James Franco’nun başrolü ile baştan beyazperdeye geliyor. Mitchell Kapner ve David Lindsay-Abaire’nin müşterek senaryosundan, Sam Raimi’nin yönetmenliği ile kotarılan Harikulade ve Kudretli Oz filmi, güzel görselliği ile ön plana çıkacak gibi görünüyor. Filmde Franco’ya, Hollywood’un birbirinden güzel üç kadını olan Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams Oz Ülkesi’ndeki Theodora, Evanorai Glinda adlı 3 cadı rolünde eşlik ediyor.

Eve Dönüş: Sarıkamış 1915

I. Dünya Savaşı’nın hava ve coğrafi şartlar sebebiyle en çetin cephelerinden biri olan Sarıkamış cephesinin düşmesinin gerisinde alan, egemenlik belirsizliğine sürüklenmiştir. Yönetmenliğini Alphan Eşeli’nin üstlendiği Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 bu belirsizliğin içerisinde ve barbar doğanın ortasında kalmış 8 kişinin gerilim doymuş ‘eve dönüş’ yolculuğunu konu alıyor. Aç, susuz ve barınaksız biçimde ilerleyen insanların içgüdüleriyle hayatta kalma mücadelesini çarpıcı kadrajlarla veren film, uzun bir hazırlık süreci sonrası hayata geçti. Filmin başrollerini ise yerli sinemamızın tecrübeli isimleri olan Uğur Polat, Nergis Öztürk ve Serdar Orçin üstleniyor… Haftanın öne meydana çıkan yerli yapımı olarak sinemalarda…

Aşkın İzleri (To The Wonder)

Son filmi Yaşam Ağacı seyircileri ve eleştirmenleri ikiye bölen Amerikalı yönetmen Terrence Malick, bu sefer daha ‘dünyevi’ bir öykü ile sinema perdesine geri dönüyor. ABD’den önce ülkemizde seyircisiyle buluşacak olan film Paris’teki yaşantısını aşık olduğu Amerikalı sevgilisi için yerle bir edip ülke değiştiren, sonrasında da hiç umulmadık biçimde terk edilen Marina’nın öyküsünü bayan-erkek ilişkileri ve fedakarlık-ihanet duyguları açısından ele alıyor. Başrollerini Ben Affleck ve Olga Kurylenko’nun paylaştığı Aşkın İzleri (To The Wonder)’nin kadrosunda Rachel McAdams, Javier Bardem de yer alırken, film en çok hareketsiz anlatımıyla ön plana çıkacağa benziyor.

Gelmeyen Bahar

Türkiye’de her dönem sıcak gündemini koruyan töre cinayetleri ve kadına aleyhinde güç olgusunu bir kere daha beyazperdeye içeren yapımın yönetmenliğini, bir dönemin gözde fantezi şarkıcısı olan fakat yakın zamanlarda gözlerden uzakta bir yaşam süren Emrah Ipekli Erdoğan üstleniyor. Kadrosunda Beyza Şekerci, Orhan Alkaya, Ayşe Kökçü, Ayten Uncuoğlu ve Turgay Tanülkü gibi isimleri barındıran filmin senarsitliğini de Emrah ile birlikte Tarkan Ateşmen üstleniyor. Özellikle Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona giren filmin yapımcılığını ise Yağmur Ajans üstleniyor.

Uzun Boylu Esmer Adam (You Will Meet a Tall Dark Stranger)

Son 50 yıla damgasını vuran isimlerden olan Woody Allen’ın iki ara sıra derede çektiği Londra menşe-i filmlerden olan Boylu Boslu Esmer Adam (You Will Meet a Tall Dark Stranger) aile ilişkilerinden aşka, dostluktan sadakate uzanan geniş bir yelpazede karakter dramasına odaklanıyor. Naomi Watts, Anthony Hopkins, Josh Brolin, Antonio Banderas ve Freida Pinto gibi sağlam isimlerden oluşan kadrosuyla göz dolduran film maalesef ülkemizde bir hayli gecikmeli olarak vizyona giriyor. Allen sinemasını her daim sinema perdesinden peşine düşüp takip etmek isteyenler için…

Kadınlar

Anne iki çocuk annesi olan, Parisli ve iyi şampiyon gazeteci bir kadındır. Elle dergisi için fahişelik yaparak hayatını kazanan genç kızlar hakkında bir araştırma makalesi yazmaktadır. Bu süreçte iki bağımsız genç kızla görüşür; Alicja ve Charlotte. Bu kendilerine güvenen kızların hayatları hakkında öğrendikleri kendi doğrularını da sorgulatacaktır.
Toplum, bayan, ahlak, bağımsızlık hareketleri gibi bir fenomen olarak algılanan öğrenci fahişeliği, yönetmen Malgoska Szumowska’nın hiçbir yargıda bulunmadan izlediği bir konu.

Para, aile, cinsellik hakkında en temel ahlak kurallarını ve inançları sorgulayan yapım, toplumsal irdelemeyi öbür bir perspektif ile gözler önüne seriyor. Filmin başrolünde Anne’yı Juliette Binoche canlandırırken, genç fahişeleri ise Joanna Kulig ve Anaïs Demoustier oynuyor.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir