Miriam Makeba Google’da Doodle oldu

Grammy ödülü kazanan ilk siyah Afrikalı bayan olan Miriam Makeba, sivil haklar eylemcisi Güney Afrikalı bir kadın şarkıcı. Bugün Makeba’nın doğumgünü. Google’da doğum günü sebebiyle logosunu Makeba’ya ayırdı. 4 Mart 1932’de Johannesburg’da dünyaya gelen Makeba hayata 10 Kasım 2008’de veda etti.

Mamma Afrika yani Afrika Belli Başlı olarak bilinen meşhur şarkıcı ilk şarkısını 1956’da yazdı. Muhaliflere ve Mandela’ya destek veren Makeba 1960’da güvenli olmayan ilan edilerek vatandaşlıktan çıkarıldı. O dönemde 9 bambaşka ülkeden pasaport alan ve 10 ülkede fahri yurttaşlık verilen Miriam Makeda Güney Afrika’ya fakat 30 sene daha sonra dönebildi.

1966’da An Evening with Harry Belafonte and Miriam Makeba adlı albümüyle Grammy ödülü bölge ilk siyahımsı Afrikalı sanatçı oldu. Türkiye’de pek artı tanınmayan Makebae şarkılarıyla bir yandan Afrika’nın sesi olmuş bir yandan da müsamaha simgesi olmayı başarmış önemli bir isim.

Dünyaca ünlü caz vokalisti elkesinden sürüldükten sonradan ABD’de Henri Belafonte’nin menajerliğinde uluslarası üne kavuştu. Fakat aktivist Stokely Carmicheal ile evlendikten sonra ABD’de iş bulamayınca ayrılmak zorunda kaldı ve ekibiyle birlikte Gine’ye yerleşti. Gine’de yönetime askeri diktanın gelmesiyle tekrar mağdur durumda kalınca Belçika’ya taşındı.

Nelson Mandela özgürlüğüne kavuşunca Mama Afrika’yı ülkesine geri çağırdı ve Makeba 30 yıl sonra ülkesine dönebildı. Finlandiya’lı yönetmen Mika Kaurismaki 2011 yılında Miriam Makeba’nın hayatını Mama Afrika adıyla filma aldı. Bu biyografik film 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterildi.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir