Oscar ödülleri sahiplerini buluyor

Dünya sinemasının en büyük ödülerinden Oscarlar bu sene da birbirinden iddialı filmler ve oyuncularla göz kamaştıracak.

Los Angeles Dolby Tiyatrosu’nun evsahipliğinde 24 Şubat Pazar akşamı yapılacak ve oyuncu Seth MacFarlane’nin sunuculuğunu üstleneceği gece için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Bu sene da birbirinden gösterişli filmlerin namzet gösterildiği Oscar’da, Steven Spielberg’in tarihi draması ”Lincoln” ile Ang Lee’nin edebiyat uyarlaması ”Life of Pi” (Pi’nin Hayatı) filmleri, 12 ve 11’er adaylıkla gecenin yıldızları olarak dikkati çekiyor.

Gecenin öteki iddialı filmleri ise Hugh Jackman’a en iyi erkek oyuncu adaylığı getiren 8 adaylık sahibi ”Sefiller” ve Ben Affleck’in oynayıp yönettiği ‘‘Küfürlü” olacak.

En iyi erkek oyuncu dalında, sinema eleştirmenlerine kadar, Altın Küre ve SAG törenlerinde de ipi göğüsleyen Daniel-Day Lewis, gecenin favorisi olarak kabul ediliyor.

Tartışmalara konu olan Bin Ladin filmi

Yönetmenliğini Kathryn Bigelow’un yaptığı ABD yapımı “Zero Dark Thirty” (2012), Amerikalıların El Kaide lideri Usame Bin Ladin’i yakalama sürecini konu alıyor.

Film, ABD siyasetinde derin tartışmalara niçin olurken, bu yıl Oscar’a aday gösterilen en iyi 9 film aralarında tek bayan yönetmen olarak Kathryn Bigelow bulunuyor.

Eleştirmenler, politik yankılarınını yanı sıra filmin konusu, kurgusu ve güçlü oyunculuğuyla öteki adayları zorlayacağı görüşünde.

Oscar adayları

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı iç savaş destanı niteliğindeki ‘‘Lincoln” filmi, en iyi film ve en iyi yönetmen dahil edinmek üzere 12 dalda Oscar’a namzet gösterildi.

En iyi film dalında aday gösterilen öteki yapımlar, ”Amour”, ”Ağzı Bozuk”, ”Beasts of the Southern Wild”, ”Django Unchained”, ”Les Miserables”, ”Life of Pi”, ”Silver Linings Playbook” ve ‘‘Zero Dark Thirty” oldu.

Oscar’a öteki dallarda aday gösterilenler şöyle sıralanıyor;

Erkek oyuncu: Bradley Cooper (Silver Linings Playbook), Daniel Day-Lewis (Lincoln), Hugh Jackman (Les Miserables), Joaquin Phoenix (The Master), Denzel Washington (Flight).

Kadın oyuncu: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty), Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook), Emmanuelle Riva (Amour), Quvenzhane Wallis (Beasts of the Southern Wild), Naomi Watts (The Impossible).

Yardımcı erkek oyuncu: Bölge Arkin, (Argo), Robert De Niro (Silver Linings Playbook), Philip Seymour Hoffman (The Master), Tommy Lee Jones (Lincoln) ve Christoph Waltz (Django Unchained).

Yardımcı bayan oyuncu: Amy Adams (The Master), Sally Field (Lincoln), Anne Hathaway (Les Miserables), Helen Hunt (The Sessions), Jacki Weaver (Silver Linings Playbook).

Yönetmen: Michael Haneke (Amour), Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild), Ang Lee (Life of Pi), Steven Spielberg (Lincoln), David O. Russell (Silver Linings Playbook).

Yabancı dilde film: Avusturya’dan ”Amour”, Şili’den ”No”, Danimarka’dan ”A Royal Affair”, Kanada’dan ”War Witch” ve Norveç’ten ”Kon-Tiki”.

Uyarlama süreklilik: Chris Terrio (Ağzı Bozuk), Lucy Alibar ve Benh Zeitlin (Beasts of the Southern Wild), David Magee (Life of Pi), Tony Kushner (Lincoln), David O. Russell (Silver Linings Playbook).

Orjinal devamlılık: Michael Haneke (Amour), Quentin Tarantino (Django Unchained), John Gatins (Flight), Wes Anderson ve Roman Coppola (Moonrise Kingdom), Mark Boal (Zero Dark Thirty).

Animasyon filmi: ”Brave”, ”Frankenweenie”, ”ParaNorman”, ”The Pirates! Band of Misfits”, ”Wreck-It Ralph”.

sizlere ojje.net farkıyla sunulmuştur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir